top of page

Masáž jednotlivých častí a ich účinok pre dieťatko

 


Uvoľnenie svalov chrbátika a stimulácia správneho držania tela.

 


Uvoľnenie svalov hrudníka a zlepšenie dýchania, dobré okysličovanie celého organizmu, rozvoj hrudníka.

Masáž uvoľnuje dýchacie cesty a napomáha lepšiemu vykašliavaniu pri zahlienení.


Masáž nožičiek uvolńuje svaly a napomáha vývoju motoriky nožičiek. Masáž chodidla pomáha správnemu postaveniu chodidla a zároveň stimuluje činnosť všetkých sústav a vnútorných orgánov.

 


Prečistenie dutín v čelovej kosti, prínosových dutín.Výborné logopedické masážne ťahy, ktoré sú vhodné na podporu správneho rečového vývinu a zároveň sa používajú na posilnenie sacieho reflexu.

 


Odstraňovanie napätia z hornej končatiny malých lezúňov. Stimulácia nervov a svalov ručičky.

Masáž bruška harmonizuje tráviaci trak a podporuje ukončenie správneho vývinu tráviaceho traktu. Masáž podporuje peristaltiku čriev a tak pôsobí pri odstránení bolesti bruška i ako prevencia pri kolikách.

Masáž stimuluje všetky systémy v tele bábätka.

Počas masáže dochádza aj k tvorbe oxytocínu (hormónu šťastia), zníženiu hladiny kortizolu (stresového hormónu), ktorý pri vysokých hladinách môže blokovať tvorbu melatónínu (spánkového hormónu). Masáž tak zlepšuje spánok bábätka, upokojuje ho a navodzuje pocity spokojnosti.

Aj iné hormóny sú vylučované počas masáže, napríklad endorfíny dokážu viac ako len blokovať bolesť. Posilňujú imunitný systém, navodzujú pocit dobrej nálady a podporujú rýchlejšie liečbu.

Stimulovaním pokožky aktivujeme mozog a nervovú sústavu. Prvý rok života detí je významným medzníkom vo vývine a dozrievaní mozgu aj nervovej sústavy, práve preto je masáž v tomto období taká prospešná.

Aj svalový systém miluje masáž. Pravidelnou masážou svaly nielen uvoľníme, ale aj normalizujeme svalový tonus dieťatka.

Pre dieťatko je masáž forma zábavy, hry, učenia ale i možnosti uvedomovania si vlastného telíčka.

Chrbátik

Hrudník

Nožičky

Tvárička

Ručičky

Účinky na celý organizmus

Bruško

Vplyv masáže na rodičov

Zlepšuje komunikáciu

Posilňuje rodičovské schopnosti

Masáž učí správnemu porozumeniu signálov dieťatka vďaka čomu rodičia vedia lepšie plniť jeho potreby

Vedieť pomôcť svojmu dieťatku prostredníctvom dotyku kedykoľvek a kdekoľvek, správne rozoznať jeho signály a vedieť promtne na ne reagovať zvyšuje dôveru a sebaúctu rodičov. Masáž podporuje angažovanosť otcov, pestúnov a iných rodinných príslušníkov

Stimuluje laktáciu matky a znižuje popôrodnú depresiu

Prehlbuje citovú väzbu

Počas masáže sa dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu aj v tele mamičky. Tento hormón tak prispieva nielen k budovaniu silného puta, ale tiež k tvorbe materského mlieka

 

Zlepšuje vzťahy

Dotyky a nežné pohladenia sú nevyhnutné pre vytváranie pocitov bezpečia novorodencov. Pocitov, ktoré sú nevyhnutné pre vytváranie zdravej citovej väzby. Masáž je tiež dokonalým prostriedkom pre prejavy lásky a úcty, vzájomné spoznávanie a hry od prvých momentov života. Významnou mierou prehlbuje citový vzťah medzi rodičmi a dieťaťom, ktorý mu dáva do života pevné základy. 
 

Masáž učí vzájomnému porozumeniu, vzájomnému rešpektu i rešpektu samého k sebe. Masáž medzi súrodencami znižuje súrodeneckú rivalitu a celkovo zlepšuje vzťahy v rodine.

Chcem sa naučiť masírovať
bottom of page